Ako napísať recenziu v 5 krokoch

Náš školský systém má občas podobne hlúpy prístup, ako niektorí ľudia učiaci deti plávať. To jest hodiť do vody, veď ono sa naučí. (Čo nás po tom, že niektoré z nich majú z toho potom traumu na celý život však) Takýmto štýlom sme dostali „na tanier“ veľa prác, či už sú to eseje, rešerše, alebo v tomto prípade recenzie. Podmienky, ktoré by mala spĺňať v slovenskom/ českom jazyku sa ani trochu neblížia anglickej „review“ (to vám ale nikto nepovie). A ak povie, je takmer nemožné nájsť nejaký zmysluplný zdroj o ktorý by sa človek mohol oprieť. Ako teda napísať zmysluplnú recenziu v 5 krokoch?

1. Zistite čo presne po vás učiteľ/ profesor chce.

Skúste sa ho/jej spýtať- tak je najväčšia pravdepodobnosť, že dostanete odpoveď. Nie vždy však máme to šťastie a potom je to na vašom úsudku ako moc si učiteľ potrpí na štylistike, alebo odbornosti textov. Spíšte si podrobne všetky podmienky, ktoré musíte splniť a držte sa ich, keď budete písať vašu recenziu.

2. Vyberte si objekt recenzie

Tiež celkom silný oriešok. V tomto bode je dobré pozrieť sa na svoje záujmy. Ak si môžete vybrať čokoľvek (knihu, seriál, film, výstavu, predstavenie) pole je skutočne široké a myslím, že nebude ťažké, vybrať si podľa toho, čo máte radi. Problém nastáva, keď príde obmedzenie typu „odborná literatúra“, ale aj s tým sa dá veľa čarovať. Pokiaľ nie ste sčítaný v tej oblasti do ktorej sa chystáte, prehodnoťte svoj výber. Jedným z najviac výrazných prvkov recenzie je porovnanie s podobnými dielami.

3. Zhromaždite čo najviac informácií

Hlavne by bolo fajn reálne dielo, ktoré idete recenzovať vidieť/ čítať. Vraj je dobré najskôr to čítať ako osoba a potom sa na to pozerať z kritického uhla pohľadu. Skúste vypátrať recenziu na váš film/knihu… Je nepravdepodobné, že by ste boli jediný, kto sa k tomu odhodlal. Môžete sa veľa naučiť z toho čo a akým spôsobom hodnotia iní ľudia. Reddit v tomto prípade ponúka široké pole ľudských názorov.

4. Prečítajte si tieto články

Prečítajte si články Kritici z triumviratu , Jak správně psát a Jak napsat recenzi. Na základe nich si zostavte základnú osnovu, ktorá bude pre vás niečo ako vodítko, aby ste neubiehali pri písaní veľmi od témy. Môžete použiť tú čo je na konci tohto článku a upraviť ju podľa seba.

5. Pustite sa do písania!

Jedna z najlepších rád, aké som kedy čítala je metóda shitdraftu – to jest, nesnažte sa hneď písať akademicky a uhladene ani príliš nepremýšľajte na obsahom. Najdôležitejšie je začať a možno najlepšie od stredu. Pretože neviem ako vy ale keď vidím vo worde nápis „úvod“ chytajú ma mdloby. Metóda shitdraftu odstráni prvotný strach z prázdnej stránky. Proste tam niečo plácnite, hovorte si, že to ešte nie je finálna verzia a budete mať čas editovať neskôr. Možno budete prekvapený, ako dobre bude ten text znieť.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *