Ako napísať recenziu v 5 krokoch

by | May 22, 2021 | učenie, knihy

NAPÍŠ RECENZIU!

Náš školský systém má občas podobne hlúpy prístup, ako niektorí ľudia učiaci deti plávať. To jest hodiť do vody, veď ono sa naučí. (Čo nás po tom, že niektoré z nich majú z toho potom traumu na celý život však) Takýmto štýlom sme dostali “na tanier” veľa prác, či už sú to eseje, rešerše, alebo v tomto prípade recenzie. Podmienky, ktoré by mala spĺňať v slovenskom/ českom jazyku sa ani trochu neblížia anglickej “review” (to vám ale nikto nepovie). A ak povie, je takmer nemožné nájsť nejaký zmysluplný zdroj o ktorý by sa človek mohol oprieť. Ako teda napísať zmysluplnú recenziu v 5 krokoch?

1. Zistite čo presne po vás učiteľ/ profesor chce.

Skúste sa ho/jej spýtať- tak je najväčšia pravdepodobnosť, že dostanete odpoveď. Nie vždy však máme to šťastie a potom je to na vašom úsudku ako moc si učiteľ potrpí na štylistike, alebo odbornosti textov. Spíšte si podrobne všetky podmienky, ktoré musíte splniť a držte sa ich, keď budete písať vašu recenziu.

2. Vyberte si objekt recenzie

Tiež celkom silný oriešok. V tomto bode je dobré pozrieť sa na svoje záujmy. Ak si môžete vybrať čokoľvek (knihu, seriál, film, výstavu, predstavenie) pole je skutočne široké a myslím, že nebude ťažké, vybrať si podľa toho, čo máte radi. Problém nastáva, keď príde obmedzenie typu “odborná literatúra”, ale aj s tým sa dá veľa čarovať. Pokiaľ nie ste sčítaný v tej oblasti do ktorej sa chystáte, prehodnoťte svoj výber. Jedným z najviac výrazných prvkov recenzie je porovnanie s podobnými dielami.

3. Zhromaždite čo najviac informácií

Hlavne by bolo fajn reálne dielo, ktoré idete recenzovať vidieť/ čítať. Vraj je dobré najskôr to čítať ako osoba a potom sa na to pozerať z kritického uhla pohľadu. Skúste vypátrať recenziu na váš film/knihu… Je nepravdepodobné, že by ste boli jediný, kto sa k tomu odhodlal. Môžete sa veľa naučiť z toho čo a akým spôsobom hodnotia iní ľudia. Reddit v tomto prípade ponúka široké pole ľudských názorov.

4. Prečítajte si tieto články

Prečítajte si články Kritici z triumviratu , Jak správně psát a Jak napsat recenzi. Na základe nich si zostavte základnú osnovu, ktorá bude pre vás niečo ako vodítko, aby ste neubiehali pri písaní veľmi od témy. Môžete použiť tú čo je na konci tohto článku a upraviť ju podľa seba.

5. Pustite sa do písania!

Jedna z najlepších rád, aké som kedy čítala je metóda shitdraftu – to jest, nesnažte sa hneď písať akademicky a uhladene ani príliš nepremýšľajte na obsahom. Najdôležitejšie je začať a možno najlepšie od stredu. Pretože neviem ako vy ale keď vidím vo worde nápis “úvod” chytajú ma mdloby. Metóda shitdraftu odstráni prvotný strach z prázdnej stránky. Proste tam niečo plácnite, hovorte si, že to ešte nie je finálna verzia a budete mať čas editovať neskôr. Možno budete prekvapený, ako dobre bude ten text znieť.

Sabee

Sabee

grafický dizajn - animácia - fotografia - webstránky

Študujem na Masarykovej univerzite v Brne Teóriu interaktívnych médií. Na strednej škole som sa naučila pracovať s Adobe balíčkom programov. Môj koníček sa nakoniec stal prácou, ktorá ma baví a aktuálne pracujem ako grafik, ilustrátor a motion dizajnér.

Blog

Mohlo by ťa zaujímať

How I Improved my art style

How I Improved my art style

An idea for this article came out right after i watched this video from Kelsey Rodriquez. She says you can basically teach yourself to draw the way you always dreamt. So I tried. And I have to say I got much more than "dream artstyle" out of this excercise. Step 1. I...

Ako na prezentáciu? Kreatívne!

Ako na prezentáciu? Kreatívne!

Už deti na základke robia prezentácie. Pre nás znudených, ktorí powerpoint mali otvorený už 10 000 krát je ťažké nejakým spôsobom si užívať prácu na prezentácii. Keďže sa poslednou dobou stalo sedenie za počítačom pre mňa nemožnou úlohou, vymyslela som si kreatívnejší...

Prečo treba myšlienky zapisovať

Prečo treba myšlienky zapisovať

„Naša myseľ je na to aby generovala nápady, nie ich uskladňovala.“ - citát z knihy Getting Things Done Prečo je potrebné zapisovanie myšlienok? Podľa "Biblie" produktivity - knihy Getting Things Done od Davida Allena existuje proces zložený z 5 krokov ako byť...

Kradni ako umelec

Kradni ako umelec

  "Umenie je krádež." - Pablo Picasso Ako povedal spisovateľ Johnathan Lethem - Keď sa ľudia rozplývajú nad tým, ako je niečo "originálne" v 9 z 10 príkladov len nerozpoznali odkazy na iné diela alebo nepoznajú zdroj inšpirácie. Na tomto základe stojí kniha Kraď...

Email

madeby.sabee@gmail.com

Sabína Hoosová

MUNI FF, grafický dizajn, animácia,
motion dizajn, fotografia