Kradni ako umelec


„Umenie je krádež.“

– Pablo Picasso

Ako povedal spisovateľ Johnathan Lethem – Keď sa ľudia rozplývajú nad tým, ako je niečo „originálne“ v 9 z 10 príkladov len nerozpoznali odkazy na iné diela alebo nepoznajú zdroj inšpirácie.

Na tomto základe stojí kniha Kraď jako umělec. Keby ju mám zaradiť do nejakých kategórií, čo robím veľmi nerada, boli by to kreativita, životné múdra a umenie. Ale v skutočnosti vie poradiť omnoho širšej časti spoločnosti.

Steal like an artist, Austin Kleon

autorov blog

► Kniha v 3 vetách:

  • Kradni zo všetkého čo srší inšpiráciou, alebo prebúdza tvoju predstavivosť. Hltaj staré filmy, nové filmy, hudbu, knihy, obrazy, fotky, básne sny, náhodné rozhovory, architektúru, mosty, cedule, stromy, oblaky, rieky a jazerá, svetlo a tiene. Vyber si k svojim lúpežiam iba to, čo ti prehovára priamo do duše. Drž sa mojej rady a vaše diela aj vaše krádeže budú autentické. (citát Jima Jarmusha)
  • Choď preč od obrazovky a začni niečo robiť . rukami
  • Napíš knihu, ktorú by si sám chcel čítať.

► Dojmy:

Táto kniha u mňa odštartovala hlad po tvorbe samotnej. Je neskutočne motivujúca a inšpiratívna a odporúčala by som ju kadiaľ chodím. Autor (Austin Kleon) sa stal jedným z mojich hrdinov. Zmenil spôsob akým premýšľam nad svojou prácou.

► Kto by ju mal čítať?

Ak sa zaujímate nejakým spôsobom o kreativitu, prácu v umení akéhokoľvek druhu, alebo sa chcete jednoducho stať kreatívnejším človekom s veľa nápadmi, Kraď ako umelec je to pravé. Myslím, že aj ľudia pracujúci mimo sféru umenia si tam budú vedieť nájsť to svoje. Presne princípom ako hovorí Austin „zober si, čo ti pomôže, zvyšok nechaj tak…“

Číta sa ľahko, pokojne po 30 minútach máte prečítané, ale hlavu plnú myšlienok. Autor dopĺňa text o svoje kresby, fotky alebo citáty.

► Moje obľúbené citáty:

  • Niečo rob, tak zistíš kto si. Máš všetko. Začni.
  • Začni napodobovaním toho, čo miluješ. Kopíruj, kopíruj, kopíruj. Na konci tejto cesty nájdeš sám seba. (Yohji Yamamoto)
  • Tvojou úlohou je zbierať dobré myšlienky. Čím viac takých myšlienok nájdeš, tým lepšie si budeš môcť vybrať čím sa necháš ovplyvniť.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *