Kradni ako umelec

by | Mar 12, 2021 | knihy

 

“Umenie je krádež.”

– Pablo Picasso

Ako povedal spisovateľ Johnathan Lethem – Keď sa ľudia rozplývajú nad tým, ako je niečo “originálne” v 9 z 10 príkladov len nerozpoznali odkazy na iné diela alebo nepoznajú zdroj inšpirácie.

Na tomto základe stojí kniha Kraď jako umělec. Keby ju mám zaradiť do nejakých kategórií, čo robím veľmi nerada, boli by to kreativita, životné múdra a umenie. Ale v skutočnosti vie poradiť omnoho širšej časti spoločnosti.

Steal like an artist, Austin Kleon

autorov blog

► Kniha v 3 vetách:

  • Kradni zo všetkého čo srší inšpiráciou, alebo prebúdza tvoju predstavivosť. Hltaj staré filmy, nové filmy, hudbu, knihy, obrazy, fotky, básne sny, náhodné rozhovory, architektúru, mosty, cedule, stromy, oblaky, rieky a jazerá, svetlo a tiene. Vyber si k svojim lúpežiam iba to, čo ti prehovára priamo do duše. Drž sa mojej rady a vaše diela aj vaše krádeže budú autentické. (citát Jima Jarmusha)
  • Choď preč od obrazovky a začni niečo robiť . rukami
  • Napíš knihu, ktorú by si sám chcel čítať.

► Dojmy:

Táto kniha u mňa odštartovala hlad po tvorbe samotnej. Je neskutočne motivujúca a inšpiratívna a odporúčala by som ju kadiaľ chodím. Autor (Austin Kleon) sa stal jedným z mojich hrdinov. Zmenil spôsob akým premýšľam nad svojou prácou.

► Kto by ju mal čítať?

Ak sa zaujímate nejakým spôsobom o kreativitu, prácu v umení akéhokoľvek druhu, alebo sa chcete jednoducho stať kreatívnejším človekom s veľa nápadmi, Kraď ako umelec je to pravé. Myslím, že aj ľudia pracujúci mimo sféru umenia si tam budú vedieť nájsť to svoje. Presne princípom ako hovorí Austin “zober si, čo ti pomôže, zvyšok nechaj tak…”

Číta sa ľahko, pokojne po 30 minútach máte prečítané, ale hlavu plnú myšlienok. Autor dopĺňa text o svoje kresby, fotky alebo citáty.

► Moje obľúbené citáty:

  • Niečo rob, tak zistíš kto si. Máš všetko. Začni.
  • Začni napodobovaním toho, čo miluješ. Kopíruj, kopíruj, kopíruj. Na konci tejto cesty nájdeš sám seba. (Yohji Yamamoto)
  • Tvojou úlohou je zbierať dobré myšlienky. Čím viac takých myšlienok nájdeš, tým lepšie si budeš môcť vybrať čím sa necháš ovplyvniť.

 

Sabee

Sabee

grafický dizajn - animácia - fotografia - webstránky

Študujem na Masarykovej univerzite v Brne Teóriu interaktívnych médií. Na strednej škole som sa naučila pracovať s Adobe balíčkom programov. Môj koníček sa nakoniec stal prácou, ktorá ma baví a aktuálne pracujem ako grafik, ilustrátor a motion dizajnér.

Blog

Mohlo by ťa zaujímať

How I Improved my art style

How I Improved my art style

An idea for this article came out right after i watched this video from Kelsey Rodriquez. She says you can basically teach yourself to draw the way you always dreamt. So I tried. And I have to say I got much more than "dream artstyle" out of this excercise. Step 1. I...

Ako napísať recenziu v 5 krokoch

Ako napísať recenziu v 5 krokoch

NAPÍŠ RECENZIU! Náš školský systém má občas podobne hlúpy prístup, ako niektorí ľudia učiaci deti plávať. To jest hodiť do vody, veď ono sa naučí. (Čo nás po tom, že niektoré z nich majú z toho potom traumu na celý život však) Takýmto štýlom sme dostali "na tanier"...

Ako na prezentáciu? Kreatívne!

Ako na prezentáciu? Kreatívne!

Už deti na základke robia prezentácie. Pre nás znudených, ktorí powerpoint mali otvorený už 10 000 krát je ťažké nejakým spôsobom si užívať prácu na prezentácii. Keďže sa poslednou dobou stalo sedenie za počítačom pre mňa nemožnou úlohou, vymyslela som si kreatívnejší...

Prečo treba myšlienky zapisovať

Prečo treba myšlienky zapisovať

„Naša myseľ je na to aby generovala nápady, nie ich uskladňovala.“ - citát z knihy Getting Things Done Prečo je potrebné zapisovanie myšlienok? Podľa "Biblie" produktivity - knihy Getting Things Done od Davida Allena existuje proces zložený z 5 krokov ako byť...

Email

madeby.sabee@gmail.com

Sabína Hoosová

MUNI FF, grafický dizajn, animácia,
motion dizajn, fotografia